Ezen a hétvégén főleg itt leszek a környéken és tanulok a következő heti zh-kra, így nagyon valószínű, hogy megfog születni a mindennapokat leíró bejegyzés a nagy "tanulás" közepette.
Addig is újabb találós kérdést rakok fel, az előző * sikerén felbuzdulva (melyre rekord számú 30db válasz érkezett!!!), ezúttal valami mélyebb értelműt igyekeztem összerakni.
/* az előző kérdés szövege:
" N db aranyos kiskacsa sztochasztikusan konvergál egy, a feladat terével izomorf, majdnem teljes részgráfon. Ha a efölött értelmezett R reláció f primitív függvényét véve 3 iskolás 4 féle választ ad, akkor mi a különbség és a mitokondrium közt?" /
Az előttünk álló hétvégéről annyit, hogy szombat este lesz egy new hampshirei sörfesztivál Portsmouthban (http://www.brewnh.com/), amire hogy-hogy nem beneveztünk, így 25 dollárért 3 óránk lesz arra, hogy végigkóstoljuk 30 sörfőzde 90 termékét (valójában 29 sörfőzde és 96 fajta sör - megszámoltam ;-) ), az e célra kapott 3oz-os poharunkból, természetesen mindenből annyit és annyiszor, ahányszor csak akarjuk.
A 3 oz (ounces) tudjuk mennyi? Ha nem, akkor íme:
1 pint (ami itt US pintként értendő, a UK pint már más...) = 16 ounces, ami összesen 0,473 liter. (Vagyis a mi poharunk nem túl nagy, 0,88 decis lesz, ami kiábrándító lenne önmagában, ha nem lennénk tisztában az újratölthetőség korlátlanságával)
Ennyi űrmérték ismerettel gyakorlatilag el lehet lenni a mindennapokban, talán még a gallon fogalma kerülhet elő (természetesen US gallon).
1 gallon = 4 quart, és 1 quart = 2 pint, vagyis most már tudjuk mihez kötni a gallon fogalmát is: 8 pint vagyis 3,785 l.
De ha már említettem a UK űrmértékek eltérését, közlöm, hogy
1 UK pint = 20 ounces (ami literben 0,568), a UK gallonig pedig ugyanúgy jutunk el, mint a US mértékek esetében. A különbség csak annyi lesz, hogy 1 UK gall. = 4,543 l.
Mi tehát a US mértékegységeket használjuk értelemszerűen. De hogy a kedves olvasót is bevonjam az SI mértékegységrendszeren kívüliségbe, felteszem a következő kérdést:
Hány magyar sörnek megfelelő mennyiséget kell innunk a sörfesztiválon fejenként ahhoz, hogy kifizetődő legyen a részvételünk valamint ez hány db kóstolást jelent a 3oz-os poharunkból, ha tudjuk, hogy 1 US pint sör itt átlagban 4 dollár, valamint a belépő 25 dolláros árához hozzájön egy 3 dolláros netes kezelési költség? :-)
Én már természetesen tudom a választ, de kiszámolhatjátok és megadhatjátok commentbe a számadatot. Három, egymástól és az enyémtől jelentősen eltérő eredmény észlelése után újraszámolom a magamét is.
Szóval ennyit előre, közben bejött a szobámba Jack és kaján mosollyal az arcán kérdezi tőlem, hogy mikor megyünk vacsizni. A kaján mosoly jelzi, hogy Jack barátom tökéletesen tudatában van a vacsora utáni vizipipázásunk rendszerességével, s mivel ma ott volt velünk a doveri pipaboltban, tudja jól, hogy a mai menü: Jamaican Rum ízű dohány :-) .
Ennyit mostanra tehát, nagyon remélem, hogy a következő bejegyzés már a mindennapokról fog szólni.
Mindenféle mikroökonómiai számítást nélkülözve én azt mondom, hogy illene legalább egy olimpiai úszómedence 2*10^-6-on részét meginni. Ezek után valószínűleg a mellékhelységek látogatásának gyakorisága úgyis olyan kritikus szintet ér el, ami lehetetlenné teszi az egyes sörfőzdéknél álló sor végigállását. :)
VálaszTörlésszia Marci!
VálaszTörlésegy gallon benzin mennyibe kerül oda kinn usában
elkezdtem kalkulálni, és lehet h. jobban megérné benzinben gondolkodni és nem sörben. 1 us pint sör 4 dolcsiért sztem drága.
VálaszTörlésAz előzőről lemaradtam, most pótolom:
VálaszTörlés28 $-os költség fedezete = nettó 6,622 magyar sör = 37,33 kóstolás.
Szöveges válasz:
A fedezeti pont 6,622 magyar sör, ami 37,33 kóstolással realizálható.
+ járulékos költségek (a már említett benzin, WC költség és a másnapi elmaradt termelési mennyiség) tehát legalább 8 sör!
Nos, 1 gallon bezin 2.50-60 körül mozog, de helyenként lehet ennél nagyobb eltérés is. Jellemzően felfelé.
VálaszTörlésA sör 4 dollár/pint a kocsmai csapolt sör ára, az valóban drága, de a bolti ár szerencsére a hazaihoz hasonló. Csak mivel a sörfesztiválon csapolták, ezért számoltam így.
Bence, a számítás jó, az enyémmel megegyező eredményt adott, helyes! A gond sajnos az volt, hogy az eredményt nem osztottam le a sorbanállási tényezővel, ami igencsak levitte a gyakorlatilag elfogyasztható mennyiséget... :-(