2009. szeptember 27., vasárnap

Boston, ismét

- Tudom, hogy megígértem a mindennapokat leíró cikkemet, de olyan lassan készül, hogy közben elszaladnak mellettem az események, amiket viszont le kéne írni, mert mégiscsak valami időrendet szeretnék tartani. Előrebocsátanám továbbá, hogy az eddigiektől eltérő módon kicsit kevesebb képet töltök fel a blogra, helyette azonban az kirándulásról készült összes fotó (nyugalom, szelektáltan) megtekinthető a picasa-n, a bejegyzés végén található link segítségével. -

Péntek-szombaton elnéztünk Bostonba, a srácok még nem voltak ott, s noha nekem ez már a harmadik alkalmam volt is, azért jártunk olyan helyeken, ahol még én sem voltam.
Az egész utunk alatt kifogástalan napsütés volt, kiváló fényképező körülményeket teremtve.
Az oda-visszaút busszal történt, kb. másfél óra alatt begördültünk a Wi-Fi-s buszunkkal a bostoni déli pályaudvarra (South Station).

Mivel ezen pályaudvar a Chinatown mellett található, és még én se voltam benne, kézenfekvő volt, hogy átsétáljunk rajta. Nem egy nagy városnegyed, így hamar a végére értünk és megkezdtük a standard turistaútvonal bejárását, ami már korábbi bejegyzésekben ecseteltem, így most ezt nem teszem meg ismét. Egyedüli említésre méltó esemény talán az volt, hogy miután kiderült, hogy Subi kissé kevés ruhát hozott magával és ott fázott trikó rövidgatyában az ugyan napos, de szeles időben. A Dumb és Dumber kesztyűjelenetét meghazudtoló módon kb. egy órával később jutott eszembe, hogy hát nekem van egy pulcsim a táskámban, amit ráadtunk az addigra libabőrös, felborzolt szőrű Subi barátunkra (ld. jobbra)


/a leírtak kevésbé érdekes mellékhatása volt, hogy miután megkapta az én pulcsimat, utána valami érthetetlen módon ragadtak rá a nők, nem értettük miért... ;-) /




Az olasz negyed bejárásakor csatlakozott hozzánk Eszter, akit a magyar esten ismertünk meg, akkor említettem is. De kis felelevenítőként: Eszter közgázt tanul a bostoni Northeastern egyetemen, és ennek megfelelően Bostonban is lakik. A pénteki napot úgy terveztük, hogy az ő segítségével némi bulit eszközölünk, merthogy annak a UNH-en finoman szólva híján vagyunk.
Szerencsére a hostel, amiben szállást foglaltunk, elég közel van a Northeasternhez, így miután este becsekkoltunk az 5 fős szobánkba (amit 2 némettel osztottunk meg), elindultunk az éjszakába.
Utunk egy liqour store-t (sörnél is erősebb alkoholos italokat árusító bolt) vett célba, így kellő számú sörrel és jägermeisterrel felszerelve közelítettük meg Eszter lakását.
Eszter egy kisebb lakást bérel 3 másik sráccal együtt, ez volt a buli előtti melegítés helyszíne. Amerikában is, mint eddig Nyugat Európában mindenhol azt tapasztaltam, hogy a szórakozóhelyeken, kocsmákban sokkal drágább az ital, így a fiatalok itt is azzal a módszerrel élnek, hogy valakinek a lakásán összegyűlve iszogatnak, s csak utána mennek el valami komolyabb helyre. Ezt csináltuk mi is, de az előbb ecsetelt jelenségnek köszönhetően nem egyedül, hanem még vagy 4-5 másik sráccal egyetemben, akik a többi lakó ill. azok barátai voltak.


Aztán az idő előrehaladtával a létszám csak nőtt, az ital fogyott, így a két görbe metszéspontjából leképzett " t* " időpontban a csapat felkerekedett egy közeli zenés kocsmába, ahol jól éreztük magunkat egészen zárásig, ami magyar szemmel nézve kicsit korán, hajnali 2 kor ért bennünket. Sajnos ezen időpontban a legtöbb hely bezár, így nem volt más választás, mint megemelni a kalapunkat és hazabaktatni.


Így leírva rövidnek és száraznak tűnik az este, de nekünk nem volt az, sőt, sok heti bulimegvonás után úgymond ez volt az első bulinak nevezhető esemény, így természetesen fantasztikusnak éltük meg. Nem is gondoltam volna, hogy ilyen sanyarú bulihelyzet lesz itt a UNH-en. Persze azért egy igazi salsaparty még hiányzik a teljes képhez, de múlt héten is elmaradt a salsa, tovább nehezítve egy táncos csapat esetleges összekovácsolódását. Na de erről majd a mindennapokról szóló bejegyzésben.

Másnap reggel számunkra kissé túl korán, 9kor kelve kezdtük a napot, amit a Prudential towerbe való felmászással kezdtünk. Ez egy felhőkarcoló, nem a legmagasabb, de az egyik a legmagasabbak közül Bostonban, s mivel körülötte nincs hasonló magasságú épület, a szombati napos és tiszta időben gyakorlatilag egész Bostont belátni róla.
Ezután a Trinity Church érintésével (már talán említettem, amerika 10 legszebb épületének egyike) átmentünk a Back Bay-en keresztül (előkelő negyed) a Charles riverig, hogy bejárjuk az M.I.T. épületegyüttesét.
Magunkat nem meghazudtolva készítettünk pár fotót előtte, melynél csak olaj volt a tűzre az embernyi óriás focilabda jelenléte. Besétáltunk az egyetemre, de igazából annyira nem érződött, hogy egy hatalmas szellemi központben vagyunk, talán ehhez vagy oda kéne járni, vagy az egyik labort kellett volna közelebbről megnézni, esetleg több Nature vagy Science publikációt olvasni.


Hogy az egyetemi sorozatot ne szakítsuk meg, az M.I.T. után a Harvardra néztünk el, ami közlekedésileg roppant könnyű: egy metróvonalon van a kettő, pont két megállóra egymástól. Mivel én már jártam a Harvardon, ez elsősorban a srácoknak volt érdekes, de azért nekem is megérte, hiszen kicsit több időt töltöttünk itt, mint a családdal egy hónapja. Természetesen megcsináltuk a "fogom a John Harvard szobor cipőjét" képet, amit valamiért mindenki megcsinál, fényesen tartva a szobor cipőjének fejét hasonló módon ahhoz, ahogy a régi iskolám előtti Jókai szoborcsoport kisfiújának a feneke fénylik (ide írhattam volna lovasszobrok nemesebb részeit is, de neveltetésem és erkölcsi tartásom okán még csak nem is utalok rá).
A harvardi levegő beszívása egy idő után elnehezítette a fejünk, így kényszert éreztünk arra, hogy elhagyjuk a vers- és prózaelemzések ezen egyik fellegvárát, és bevetettük magunkat a belvárosba, hogy onnan elsétáljunk a South Station-hez. Érdekes módon a metró a folyón átvezető Longfellow bridge-n ment át és nem alatta egy alagútban. A metró egyébként kényelmes volt, tágasabb mint egyes londoniak és "pandrol" sínleerősítést használtak hozzá, a kedves érdeklődő építős kollégák kedvéért még fotóval is illusztráltam az albumban az angolszász vasútépítési kultúra ezen megnyilvánulását :-)

A belvárosba visszaérkezvén kényelmesen elsétáltunk a South Stationhez, ahol miután konstatáltam, hogy ott is Pandrol a sínleerősítés, elindultunk a buszhoz, amely egyenesen Durhambe hozott minket haza.
Összefoglalva nagyon jó volt a kirándulás, különösen a péntek este dobott nagyot rajta, így remélem ill. reméljük, hogy nem ez volt az utolsó ilyen. A készült képek megtekinthetők itt.

2009. szeptember 22., kedd

Játékos agytorna 4-6 éves kis zseni gyerekeknek *

/ * = köcsögöknek, akartam írni, de ez mégsem lehet egy címben az egyéni erkölcsi normáim szerint /

Ezen kis bejegyzés az új körkérdés magyarázataként szolgál. A kérdés sajnos nem egyéni alkotás, egy régi tánctáborban keletkezett Tóth Andris barátom agyából, ám annyira megtetszett még annó, hogy el is határoztam, ha lesz egy blogom körkérdés feature-rel, nyomban felrakom. Az idő eljött, így a feladatot most bocsátom a nagyérdemű elé.

Ne feledjétek, hogy a megoldáshoz felhasználhatjátok a Cauchy-Leibnitz valós kritérium-tételt, amennyiben N > K, valamint a kiskacsák is tekinthetőek (az általánosítás megszorítása nélkül) differenciálható geometriai objektumnak!
Jó gondolkodást kívánok! :-)

2009. szeptember 21., hétfő

Ejnye Csabiiii!! :D

Nemrég kaptam fel a fejem arra hírre, hogy "Elfogták Sz. Csabát" aki többször fejberúgott egy 53 éves embert, amibe az belehalt.
A hír megtekinthető itt: http://index.hu/bulvar/2009/09/21/elfogtak_sz_csabat/

Ezúton jelenteném ki, hogy teljes mértékben elhatárolódom Sz. Csaba barátomtól, akit noha eddig egy szerény, kedves pacifista jellemű szorgalmas embernek ismertem meg az építőkar berkein belül, mostanra kiderült róla, hogy adott helyzetben egy kontrolálhatatlan, fékeveszett Rambóhoz válik hasonlatossá.

A történtek figyelembe vételével ajánlom Sz. Csabának a Henri Charriére - Pillangó (Szökéseim a pokolból) c. fantasztikus 20. századi, igaz történeten alapuló fegyenc krimit, illetve a Jailhouse Rock c. számot a Rock'n'Roll királyától, ez remélem segít elviselni a várható hosszú, szürke éveket.
/ha azt a sok évet nem is, de azt az 1 nagyonhosszú és elbeszélések alapján szürkének ígérkező Msc- évet is megszínesíthetik! ;-) /

Végezetül csak annyit, hogy "ejnye Csabiiii"! :D:D

2009. szeptember 18., péntek

Vermont trip + kenuzás

Múlt hétvégén volt szerencsénk a másik szomszédos államba, Vermontba (ejtsd: vörmán') kirándulni. Ezúttal némileg jobb anyagi körülmények között, 15 dollárért jutottunk el oda, a Christian Impact nevű egyetemi szervezet szervezésében.
Kb 30 fő jelentkezett, főként nemzetköziek és elsősorban az olcsósága miatt. Ebben a pénzben ugyanis nem csak az út, hanem még egy ebéd is bennefoglaltatott. Így már a hülyének is megéri, ezért jelentkeztünk.

De kezdjük az elején. Mert mi is az a Vermont? Ilyen nagyon magasról:


Nagyobb térképre váltás

Ez az állam se egy sztyeppe, ez már első pillantásra látszik. Kicsit több, mint 600 ezren lakják, (NH-ben több mint 2szer ennyien laknak!!!) fővárosa Montpellier (természetesen amerikaiul ejtve), és Burlington a legnagyobb városa, amely a Lake Champlain nevű tó mellett fekszik, farkasszemet nézve a túlpartján elterülő New York állammal. Ez a város volt tulajdonképp az út célpontja, ám az odavezető út is meg volt fűszerezve némi köztes "látnivaló"-val. Mint utóbb kiderült, túlfűszerezték a dolgot, de ne szaladjunk ennyire előre.

A napunk egy hajnali 8as találkozóval kezdődött, ahol egy busz helyett 6db 7 személyes mitsubishi várt ránk. Mi 3an (Subival és Áronnal) egy francia csajszi, egy indiai srác és a 2 szervező csoportba tartozó gyerek, Luke ill. Curley által alkotott egységbe ültünk. Jól tettük, egy egész vidám csapat kovácsolódott belőlünk útközben. Luke építőmérnök és massachusettes-i, Curley pedig kínai (rendes neve Ke Li). Ami külön jó volt, hogy mindketten táncolnak, ill. érdeklődnek a dolog iránt, így meg is fogalmaztunk egy jövőbeli táncpartyt megalapozó szándéknyilatkozatot :-)

Kalandjaink egy kihagyhatatlan, világhíres és mindenki által várva várt látnivaló megtekintésével kezdődtek (aki eztet elhiszi, az stb... de leginkább amerikai), ugyanis a BEN&JERRY'S jégkrémgyár várt bennünket Waterburyben!!! Hurrááá!! - mondtuk egy emberként, megjátszott gyermeki örömmel. Ám egy dologért azért mégiscsak megérte, ismét tanúi lehettünk az amerikai agymosásszerű marketing módszernek, gyakorlatilag a sz*r eladásának. Ebben nagyon jók, még az én, e téren kifinomultnak hitt technikámat is továbbfejleszthetem itt :-)
A körbevezetés legelején levetítettek nekünk egy kis filmet a cég "történelméről". Röviden összefoglalva 2 lusta, kövér srác miután nem jutott be az egyetemre (ők Ben és Jerry), elhatározták hogy fagylaltot készítenek és árulják. Szerencséjükre épp nem egy gazdasági világválság közepette álltak elő az ötlettel, így a növekvő eladások nyomán szépen kiépült egy mára multinacionális fagylalt-jégkrém gyártó cég. Ezen infó 10-15 percen keresztül jött nekünk...
A gyárban természetesen semmi nem volt egy gyártórészlegen kívül, amit külön a látogatóknak készített üvegfolyosón keresztül lehetett megtekinteni. Belül is kis filmes zenés-illusztrációval volt elmagyarázva a működése, s miután ez végetért, következett a "csúcspont", a fagyikóstolás! Kaptunk kemény 1 kisebbfajta magyar gombócnak megfelelő fagyit. Wwáááááóóóóó...!!!
A látottaktól letaglózva próbáltunk kimenekülni, ám az út hogy hogy nem egy szuvenírbolton át vezetett, ahol olyan sok cégemblémás marhaságot tartalmazott, hogy muszáj volt végignézni, és egyenként kiröhögni.
Azért hogy illusztrációnak ne maradjunk híján, csatolom a bejárat mellett egyből kiállított "múzeumi" fagyiskanál gyűjteményt :D:D:D






Ugye benneteket is megcsapott a történelem szele?

A következő program már eredetibb volt, ugyanis egy kisebbfajta vízesésnél álltunk meg valahol a vermonti hegyek között. Egy valóban szép kis patakról van szó, ami a sziklákba vájt magának medret és helyenként kisebb-nagyobb vízeséseket képzett.


A legnagyobb vízesés. Mellette csoportkép Curleyvel.






Utunk ezután egy Corn Roast eseményre vezetett, ami abból állt, hogy egy nagyobb mezőt birtokló gazda kisebbfajta fesztivált rendezett, melyen előbb megsütött, majd megfőzött kukoricát osztogatott a nagyszámú érdeklődőnek. Emellett volt persze hamburgeres sátor, sütis sátor is, megfűszerezve egy csöppnyi keresztényi ténykedéssel.
Mindennek a lényege azonban a kirándulásunk szervezőinek is lejött, jelezvén, hogy az itteni emberek értékítélete a földrajzi távolság ellenére is rengeteg hasonlóságot hordoz a minékkel:
INGYEN KAJA!!!
Be is burkoltunk rendesen, ami a csövön befért :-)


Viszont mindez és egy eltévedt konvojtagunkra történő 45 perces várakozás miatt csak sötétedés után értünk Burlingtonba, így gyakorlatilag alig láttunk valamit a városból. Persze a sétáló-fő utcáján kívül nem sok is volt ott, ezen végigmentünk, majd lenéztünk a tó partjára, ahol volt szerencsénk egy "Zumba" nevű tánc bemutatót végignézni, majd ír-skót barátainkkal való példás nemzetközi egyetértésben bemasíroztunk a főutca egyetlen ír kocsmájába, ahol kibekkeltük a visszaútig fennmaradó időt :-)

A nap eddig tartott, hazafelé aludtunk, ám a new hampshire-i határvároska nevére utaló táblát sikerült lefotózni, olyan egzotikusan hangzott ugyanis:



Másnap, vasárnap Oszkár barátunk (az itt dolgozó vajdasági magyar) meghívott bennünket kenuzni az egyetem rekreációs centerénél található tóhoz. Ezen alkalomból ismertük meg a szintén kint dolgozó magyar barátját, Fekete Andrist. Andris 15 éve él kint, itt tanult és most dolgozik. Fiatal, életvidám srác, így gyanítom hogy még többször említésre fog kerülni a blogban.
A kis csapatunk Oszkár feleségével, Danielával egészült ki, aki szerb, még az újvidéki egyetemen ismerkedtek meg.
UNH hallgatóként elég olcsón béreltünk 2 kenut és 1 kajakot, valamint Oszkár a saját kis felfújható kajakját használta. Gyönyörű idő volt, a víz kellemes 15 fok feletti lehetett, amit azután jelenthetek ki, hogy fürödtünk benne. Képek, képek, képek:


Ez a kis tavacska a közelben (pontosabban az egyik, mert több is akad)

Íme Oszkár (balra), ill. a mi egységünk Subival. A kép tökéletesen visszaadja, hogy ki mennyi erőt fektetett a haladásunkba :-)



Áron bácsi valamint Daniela és András






Ennyit mára, mivel többen jelezték, hogy a mindennapokról is kéne írjak, legközelebb az következik, egy kis körkép a szerencsére egyre jobb mindennapjainkról!

2009. szeptember 11., péntek

Maine trip

A kérdőív kiértékelés során említettem, hogy valaki bejelölte a "Nem számít, mert amióta kint van a Sun magazin beszámol minden lépéséről" válaszlehetőséget (a "Szerinted milyen a blog?" kérdésfelvetésre) és egyben megígértem, hogy ezen alkalommal bepillantást engedek a válasz igazságmagvát takaró vastag és nehéz fátyol alá.
A helyzet az, hogy amióta az USA-ban vagyunk, riporterek tömegei ostromoltak minket interjúk végett, teljesen elvágva a "nice european accent"-ünk okán bennünket ostromolni akaró amerikai lányoktól. Hogy ezen tarthatatlan állapotnak véget vessünk elhatároztuk, hogy bevetjük magunkat a szomszédos állam, Maine erdejeibe, ahol végre a sajtó megszállottjai nélkül csobbanhatunk egyet az éjszakai életben.
Nos, a próbálkozás nem jött be. A nyomainkat vadászkopói szimattal végül nagy nehezen megtaláló modernkori trubadúrok ott is ránk leltek, és efeletti örömükben ilyen, és ehhez hasonló címlapok születtek :-) :-)

Ezzel tehát igazolva lett a kategóriára egyedüliként szavazó ismeretlen álláspontjának helyes mivolta.


És most kicsit Maine-ről. Maine az USA-nak az az állama, ahol az emberek először látják meg a napot reggel, vagyis a legkeletibb. Gyönyörű óceánpartja van, rengeteg kis szigettel és öböllel, beljebb pedig hatalmas erdők húzódnak. Területét tekintve Ausztriányi, lakosságát tekintve kevesebb, mint másfél millió. Így persze könnyebben elfér ez a sok fa...
Legnagyobb városa Portland (elővárosokkal együtt 230ezer fő), itt töltöttük az első éjszakát, majd felmentünk északabbra az óceán parton található az Acadia Nemzeti Parkig, ahol megtalálható mindazon természeti szépség, ami az északkeleti tengerpartot jellemzi.


Nagyobb térképre váltás

Az utazást szombaton, egy Nissan Versa bérlésével kezdtük, amit Doverben szedtünk fel. Utána a nehéz hosszú hétvégei (a hétfő itt a munka ünnepe volt) északra tartó forgalomban felrobogtunk Portlandbe, ahol a szállásra való becsekkolás után elindultunk felfedezni a várost. Most egy kis képes beszámoló következik a teljesség igénye nélkül:

Ezek voltak az autónk, ill. a szállásunk a megfáradt utazókkal.
Az alábbiak Portlandben készültek.





Mint ahogy az a képekből is látszik, egy viszonylag rendezett kis település Portland, ráadásul 1633-as alapításával az USA egyik legrégebbi városa. A balra fent látható kép a város "Ráday utcáján" készült, ez itt a sétáló utca, de a gyalogos övezet nem terjed túl a kb. 150-200m hosszú szakaszon.

Ez a kis rész azonban tele van éttermekkel, kávéházakkal. A vacsora közeledtével mi is beültünk az egyikbe, ahol sikerült a mellékelt nem túl nagy, de annál finomabb Crab - Quesidilliát fogyasztani, miután kiderült, hogy kifogytak a "ráktortából" (Crabcake).







Említésre méltó még a "Moongarden" nevű művészeti alkotás (alább), amit egy Lajos Héder nevű művész készített. Itt is megvolt tehát a "kötelező magyar" vonatkozás.



Portlandtől búcsút véve, másnap elindultunk tovább ÉK-re, végig az Óceánparton, hogy elérjük az Acadia National Parkot. Útba esett a Penobscot Narrows Bridge, Backsport előtt, ami egy óceánba ömlő folyó kiszélesedő torkolata felett vezet át. Mellette meg a hídra ráforduló út bevágása látható, kitűnően jellemezve a helyi talaj (szikla)viszonyokat.


Végül elértük a parkot. A szállásunk egy Bar Harbor nevű egykori halászfaluban volt és stílusosan a "Bar Harbor Hostel" névre hallgatott. Mivel becsekkolni csak estefelé tudtunk (és dél után nem sokkal érkeztünk), elhatároztuk, hogy körbenézünk kicsit, természetesen kocsival, amolyan amerikaiasan. De hogy mégse végig a kocsiban üljünk, megálltunk egy 300 m-es szikla tövében, azzal a szándkékkal, hogy megmásszuk. Térképen ártalmatlannak tűnő kis utacska vezetett fel rá, és akkor még nem értettük, hogy miért írt az ösvény elején másfél órás időtartamot az információs tábla. Másfél óra múlva már tudtuk...


Ilyen és ehhez hasonló túraút vezetett a hegyre. Utólag kiderült, hogy ez a legnehezebb mászóútvonal az egész parkban. A csúcs felé mászva 2 csajszival találkoztunk, akik szintén felfele igyekeztek. Azt hiszem már senkit nem fog meglepni, hogy az egyikük természetesen magyar volt :-) Zsuzsa Bostonba jött ki tanulni 13 éve, de itt ragadt. A sok panorámakép között egy közös fotó készült is vele.


Miután nagy nehezen visszamásztunk a szikláról, elfoglaltuk az egyszerű, de takaros ágyunkat a hostelben, és elindultunk az éjszakába. A kirakatfalu rengeteg étteremmel, souvenirbolttal és kocsmával van ellátva. Mi az egyik legjobb ár-érték arányú pizzériát néztük ki, majd jóllakván beültünk egy helyi pub-ba.



Másnap hajnalban felkerekedtünk (10kor) és elindultunk felfedezni a park maradék részét, pontosabban leginkább a kocsival megközelíthető helyeket. Jellemzően a legtöbb az volt...
Példának okáért a Cadillac Mountain is, a keleti part legmagasabb sziklája (kb 500m). Jókedvünk ilyen magasságokban sem hagyott el bennünket:-)








A parktól egy óceánparton lévő régi világítótoronnyal búcsúztunk, amit nagyon hirdettek, de odaérve azt tapasztaltuk, hogy egy jó fotón kívül semmit nem lehetett csinálni, lévén hogy a torony ma magánterület, laknak benne. Így csupán azt a jó fotót csináltuk meg.


Ezután utunkat hazafelé vettük, és a hatalmas dél felé tartó forgalom ellenére (Maine állam ilyenkor a Balatonhoz hasonló vonzerővel bír és a hosszúhétvége utolsó napján voltunk) este 7re visszaértünk a szeretett kis betonkockánkba.

Búcsúzóul pár kedvcsináló kép: