2009. augusztus 19., szerda

Philadelphia

Philadelphia 90 mérföldre DNY-ra található New Yorktól, a Delaware folyó partján. Ma Pennsylvania fővárosa, de Washington megépítése előtt az egész - akkori - Egyesült Államoké volt. Ennek megfelelően tele van amerikai történelmi emlékekkel. Itt található például a Liberty Bell, az amerikai szabadság egyik szimbóluma, vagy az Independence Hall, ahol a függetlenségi nyilatkozat került aláírásra.
Ezen dolgokat a megszokott amerikai módon tálalják (jelen esetben egy Independence park nevű múzeum-parkban), de olyan profi módon, hogy már lassan én is kezdem azt hinni, hogy szabadság a világon egyedül csak az USA-ban van, mindenhol máshol elnyomnak. Brrr...
Egyébként Philadelphia /Phil ;-) /egy rendezett, élhető város, különösen New York után. A várost másfél millióan lakják, de agglomerációval 5,8milliós, ami az 5. legnagyobb az USA-ban. 45%-ban fehér, ők inkább a város közepe felé koncentrálódnak a látottak szerint.

A város szerkezete megtervezett négyzetrácsos, amolyan amerikai. A középpontban a képen látható tornyos városháza áll, ami viszonylag régi és szép. Az épület belső udvarán egy metrómegálló feljárója van, és mivel sosem lehet tudni, egy óvóhely nukleáris támadás esetére :-)











A főtér egyik oldalán kezdődik a kimaradhatatlan felhőkarcoló irodanegyed, amit sikerült esti és nappali "pompájában" is elkapni.













A "szabad" ég felé törő felhőkarcolók és a Liberty Bell /a mélyebb összefüggéseket keresők kedvéért ez az a harang, ami Ted és Barney megnyalt a "How I Met Your Mother" c. sorozatban/




















A következőn a pennsylvaniani ranger-ek épp egy fával küzdenek, míg egy társuk a füvet nyírja jellemzően amerikai módon.












A továbbiakban főleg a mérnöki szakma művelőihez és kedvelőihez intézek pár képet.
Az eddig bejárt összes amerikai városban így volt, de Philadelphiában tűnt fel csak, hogy az amerikai utcai víznyelőkön valóban nincs rács. Ezek nem is az út felületén, hanem a szegély oldalában foglalnak helyet, és ha folyik be a víz, akkor az mindent belevisz a falevelektől a kismacskáig.







=> ez itt egy szabályt erősítő kivétel, mentségére szóljon, hogy egy buszmegállóban volt





A másik dolog az út és járda találkozásának úgymond akadálymentesítése volt, ami mindenhol egyazon kaptafára történt. Igazából a megoldásban semmi új nincs, de mivel ez a legtöbb sarkon ugyanúgy történt, gondoltam megörökítem.







=> ugye most már észrevesszük a rács nélküli víznyelőt a zebra mellett? :-)







Végezetül egy-két érdekes külvárosi autópálya illetve műtárgy.

Ezen a hidacskán jött át az autópálya a Delaware folyó egyik mellékága felett. Nem spóroltak az acéllal, a képről még hiányzik egy jó része.





A másik hídon a vele párhuzamosan futó főút jött át, szintén nem elaprózva. A fotók menet közben készültek, így sajnos nem a legjobbak, de a lényeg talán átjön.



Ez itt egy amerikai autópályatípus, un. "primary, multilane divided highway". Nem a klasszikus európai, noha 2x2sáv plusz leállósáv irányonként megvan rajta, de van szintbeli keresztezés (pl. a kép közepén a völgyben is van egy rész ahol nem tiltják a balra fordulást), néha akadnak lámpák a települések mellett, és a megengedett sebesség is 50-55mph (autópályán ez 65).
A vonalvezetés pedig szintén sajátos, hihetetlen hosszú tök egyenes szakaszok követik néha egymást.
A hierarchiában e felett az "interstate" autópályák állnak, ezek a már a mi fogalmaink szerint is autópályának minősülnek.






A sort pedig annak a "bizonyítékával" zárom, hogy az aszfalt a tengerentúlon is igen rugalmas nagy igénybevétel hatására :-)










Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése