Amerika legnagyobb városa nem okozott meglepetést, teljesen olyan, amilyennek a filmekből megismerhetjük. Magas házak, sárga taxik, állandó dudálás, tömött járdák, turistákkal teli Broadway, gőzölgő csatornafedlapok, csövesek a buszpályaudvaron és az ehhez hasonló jelenségek gondolom a többség számára ismerősek.
A demográfiáról annyit, hogy mi az utcán kevés eurpoid fajtársra leltünk, annál több volt az afro-amerikai, indiai, keleti, illetve a legújabb színfolt a spanyolajkúak tömeges megjelenése volt. Ez utóbbi már ott tart, hogy a legtöbb helyen az angol feliratok mellett megtalálható a spanyol megfelelő, érzésem szerint ez afféle második hivatalos nyelv kezd lenni. Volt szerencsénk egyik nap a Broadwayen megtekinteni egy színházi előadást (in the Heighst c. musical). Az előadás előtti hivatalos "kapcsoljuk ki a telefonjainkat, ne kamerázzunk, stb..." szöveget spanyolul is elmondták! Mellesleg maga a sikerdarab is egy főleg spanyol ajkúak által lakott városrész életéről szól.
A bolti eladók is vagy afroamerikaiak, vagy pedig valamelyik fent említett (még) kisebbséghez tartoztak. Azonban rájuk is igaz az eddigi megállapítás, hogy rendkívül előzékenyek, és különös módon nagy százalékuk tudta hol van Magyarország! A csúcsot egy elektromoscikk eladó tartja, akinek egri barátnője volt, így magyar szóval köszönt el tőlünk:-)
Mint leendő utas mérnök nem mehetek el szó nélkül a new yorki utak mellett. Nagybátyjám említette a NY-i parton tapasztalható kazánlemezes kátyúzást. Nos kijelenthetem, hogy igen, a K-i parton is használják ezt a módszert, ami - mint a mellékelt ábra is mutatja - abból áll, hogy egy kb 20-as vaslemezt odaaszfaltoznak a lyukra, oszt' kész. Nagyon laza :-)
Amennyiben az úthiba kiterjedtebb, nem szívbajosak többet összehegesztve letenni egymás mellé. Ha a képeken nem látszana, jó 2cm vastag, kb 100x200 vaslemezekről beszélünk...
Természetesen megmásztuk az Empire State Buildinget is (az a
nagy épület mögöttem), ami a 102. emeletig látogatható, ez kb 1250 lábnyi magasságot jelent.
/ha nincs kéznél a négyjegyű függvénytáblánk, íme egy kis alkalmazott angolszász hosszmértéktan:
1 láb =12 inch, 1 inch = 2,54cm, 3 láb = 1 yard, és 1760 yard = 1 szf-i mérföld
Ezek alapján már könnyedén számítható, hogy úgy 381m-en jártunk.
Legközelebb a söröknél átvesszük az űrmértékeket is! hehe ;-) /
A kilátás a tetőről gyönyörű, szavak helyett képek:
A vasaló alakú "flatiron" épület:
Húgommal stílusosan King-Kongot öleljük a 86. emelten :-)
A továbbiakban pár kép a városról:
Times Square éjjel ... és nappal.
A new yorki tőzsde, ahol sok minden dől el, illetve a WTC helye, ahol szintén sok minden dőlt el (le)
Pár kép egy hajóról... (építősök figyelmébe: a Brooklyn híd)
Egy Manhattanben megszokott parkolótípus, sajnos nem láttam, hogy hogyan mennek le ill. fel róla.
És ezzel a képpel zárom a sort, New York felé Pennsylvania-ban készült. Igyekeztem alkalmazkodni a helyi szokásokhoz :-)
Szia, bár erre a kátyúzási megoldásra én hívtam fel a figyelmed, de a nyugati parton nem láttam. Ezt csak keleten járt szakmabéli barátaimtól hallottam. Azt viszont Los Angelesben tapasztaltam, hogy mindent bemondanak angolul, spanyolul és a túristák kedvéért JAPÁNul.
VálaszTörlésSzevasz!
VálaszTörlésNagyon jók a képek, örülök h szinte minden bejegyzésre jut vmi szakmai érdekesség.
Erről az acéllemezről azt akarom megjegyezni, hogy nem csúszik ez iszonyatosan? Főleg esőben? Egyébként meg tetszik, a vaslemez legalább nem lyukad ki egyhamar...
Üdv,
András
Hajrá Marci, jó a blogod!
VálaszTörlésÜdv Karlsruhéból, én sajna szerdán megyek haza...
Néha gondolhatnál a gépészekre is! =)
Üdv:
Erdei Gábor
Ciao Marci,
VálaszTörlésüdv Milánóból :)
Ambrózy Gábor
http://theitalianjob.hu
Azért amikor az egri barátnőt említetted a szívemhez kaptam... Amugy tök jó a blog, főleg a sok fotó!
VálaszTörlés